skocz do treści skocz do menu głównego

Wybór języka

Polityka prywatności
Piano Nobile B&B
Zabytkowe piwnice Piano Nobile B&B

Historia kamienicy

Kamienica z numerem 16 usytuowana jest w południowej części Rynku, vis a vis Ratusza. Historia tego budynku sięga początków XVIII w. Właśnie z pierwszego etapu budowy pochodzą najciekawsze, a zarazem  najcenniejsze historycznie pomieszczenia i detale architektoniczne m.in. sień oraz piwnice. Kolejni właściciele kamienicy, zwłaszcza w II poł. XIX w. dokonywali licznych zmian budowlanych, min. pierwotnych stajni w podwórzu. Po kilku przebudowach, w XX w. kamienica pełniła rolę mieszkalno-usługową.

W 2007 roku obecny właściciel – firma cukiernicza „Niedźbała” - rozpoczął generalny remont nieruchomości. Podczas remontu hotelu odrestaurowano sień oraz piwnice przesklepione kolebką z lunetami, klatkę schodową oraz klika wątków ceglanych na I i II piętrze. Układ ścian w kamienicy nie zmienił się. Zasadniczych zmian dokonano natomiast w podwórzu, gdzie w nawiązaniu do istniejącego układu oficyn usytuowano kawiarnię.

Obecnie kamienica Rynek 16 spełnia ideę współistnienia cennego zabytku, eleganckiego obiektu noclegowego i nowoczesnego lokalu gastronomicznego. Na parterze kamienicy oraz w części dawnego podwórza mieści się nowoczesna kawiarnia i lodziarnia Dolce Vita, zaś pomieszczenia na I i II piętrze zajmuje elegancki Piano Nobile B&B.